Twój Punkt Widzenia Newsletter

82/2011

 
Twój Punkt Widzenia Newsletter

Drodzy Paneliści!

Oto kolejny numer naszego Biuletynu "Twój Punkt Widzenia", redagowanego specjalnie dla Was - naszych Panelistów. Tym razem piszemy o aktywnych formach spędzania wolnego czasu. Więcej informacji o ciekawych formach rekreacji przeczytacie w dziale "Taki jest świat". Oprócz tego zapraszamy do lektury ciekawostek na temat symbolu swastyki, zamieszczonych w dziale "Czy wiesz, że...". Po ostatnim wydaniu Biuletynu przyszło do nas dużo listów, co nas bardzo cieszy! Niektóre z nich publikujemy w rubryce "Listy od Was". Jak zwykle, zapraszamy również do rozwiązywania zagadek "Prawda czy fałsz". Życzymy miłej lektury!


Taki jest świat – Aktywne formy spędzania wolnego czasu

Za naszymi oknami na dobre zawitała wiosna. Na niebie coraz częściej i coraz dłużej gości słońce, temperatury również sprzyjają, a nic bardziej nie mobilizuje do aktywności fizycznej, jak dobra pogoda. O potrzebie ruchu zapewne nikogo nie trzeba przekonywać, dlatego poniżej przedstawimy Wam – Drodzy Paneliści - szereg pomysłów jak ciekawie, aktywnie i różnorodnie spędzić wolny czas. Jedyne co nas ogranicza to nasza wewnętrzna motywacja i zasobność portfela, ponieważ w dzisiejszych czasach wachlarz możliwości jest naprawdę ogromny i każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie.

Rekreacja (z łacińskiego recreo – odnowić, ożywić) czy aktywny wypoczynek, to forma aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowanej poza obowiązkami zawodowymi, domowymi czy naukowymi. Jest to doskonała forma rozrywki i odpoczynku, która przyczynia się do rozwoju zainteresowań i osobowości, podwyższenia aktywności fizycznej czy rozładowania napięcia nerwowego. Rekreacja jest aktywnością dobrowolną, a jej rodzaj zależy właściwie wyłącznie od zainteresowań i miejsca pobytu człowieka. Jedni z nas lubią ciszę i spokój, inni natomiast nie wyobrażają sobie aktywności fizycznej bez współzawodnictwa, które działa na nich motywująco. Warto podkreślić, że rekreacja to nie tylko sport, ale też aktywność turystyczna, nauka dla przyjemności, uprawianie sztuki, a nawet gotowanie. My jednak skupimy swoją uwagę głównie na różnych formach sportu rekreacyjnego.

Najbardziej powszechną formą aktywnego wypoczynku wśród Polaków są spacery. W sondażu CBOS 24% badanych regularnie spaceruje, przeznaczając na to 8 godzin tygodniowo. Dla porównania aż 54% deklaruje, że w wolnym czasie ogląda telewizję lub filmy! Spacery nie wymagają specjalnego miejsca – można przecież chodzić wszędzie. Również wiek czy kondycja nie stanowią żadnych ograniczeń. W ostatnim czasie bardzo popularną formą spacerowania jest Nordic Walking, czyli marsz ze specjalnymi kijami, wymyślony w Finlandii w latach 20-tych XX wieku. W porównaniu do zwyczajnego marszu, Nordic Walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażuje mięsnie ciała. Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania tej dyscypliny właściwie wszędzie i przez każdego. Warto jednak rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiedni sprzęt. W miarę przyzwoite kije możemy kupić już od 45-50 złotych. Nie jest to jakaś ogromna inwestycja, a w zamian otrzymujemy usprawnienie układu oddechowego oraz sercowo-krążeniowego, zwiększenie poboru tlenu i wzmocnienie mięśni. Chód kondycyjny i bieganie (czy właściwie jogging) również można uprawiać w każdych warunkach, nie ma też większych ograniczeń fizjologicznych. Głównym celem joggingu jest poprawa sprawności i wydolności fizycznej bez nadmiernego stresu związanego z wysiłkiem. Za jogging uważa się bieg z prędkością 7-9 km/h. Warto odwiedzić stronę http://bieganie.pl/, na której znajduje się mnóstwo ciekawych tekstów z poradami i wskazówkami, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.

Świetną formą aktywnego spędzania wolnego czasu jest jazda na rowerze. Godzina spokojnej jazdy pozwala nam spalić około 500 kalorii. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Dodatkowym efektem jest wzrost wytrzymałości i siły mięśni (szczególnie łydek i ud). Wycieczki rowerowe za miasto to doskonały sposób na wyciszenie, odprężenie i kontakt z naturą. Jedynymi przeciwwskazaniami do jazdy na rowerze są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa. Profesjonalny rower to dość duży wydatek, jednak w kwocie do 1000 złotych możemy kupić solidny sprzęt, który wystarczy nam na kilka sezonów. Taniej można kupić rolki - w przedziale 100-200 złotych znajdziemy sprzęt dla początkującego rolkarza. Jazda na rolkach to bardzo dynamiczna forma rekreacji, którą można wykonywać właściwie wszędzie – najlepiej nadają się do tego drogi rowerowe i szerokie chodniki z gładką nawierzchnią. Rolki przeznaczone są szczególnie dla osób, chcących pozbyć sie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Może na nich jeździć każdy bez względu na wiek i płeć. Jeśli natomiast rolki wydają nam się nudne, to powinniśmy zaopatrzyć się w longboard, czyli specjalną, długą deskorolkę stworzoną do przemieszczania się po mieście. Idealny teren pod longboard to lekkie wzniesienia, jednak nawet na płaskiej ścieżce rowerowej jazda daje dużo przyjemności. Nauka jazdy na longboardzie wymaga czasu i nie należy do najłatwiejszych – trzeba wyćwiczyć równowagę oraz nauczyć się specyficznego ruchu nóg. Ceny desek wahają się od 300 do 600 złotych.

Bardzo popularną formą rekreacji są różne gry i sporty zespołowe. Oprócz wszystkim znanych piłki nożnej, koszykówki czy tenisa coraz większą popularnością cieszą się dyscypliny do tej pory nieznane lub niemodne w naszym kraju. Jedną z nich jest pétanque, czyli bule – tradycyjna francuska gra polegająca na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki nazywanej cochonnet (świnka). Petanka jest dyscypliną bardzo bezpieczną, często łączy się z piknikiem w gronie rodziny czy znajomych. W Polsce coraz częściej można spotkać osoby rzucające bulami w parkach czy skwerach, tym bardziej że zestaw do gry kosztuje około 50 złotych, a gwarantuje emocje i dobrą zabawę na długie godziny. Bardzo popularną w ostatnim czasie grą w polskich parkach i skwerkach jest również rzucanie frisbee, czyli plastikowych talerzy o średnicy 25-30cm. Frisbee lata dzięki sile nośnej wytwarzanej przez różnicę ciśnienia powietrza nad i pod dyskiem. Z kolei rotacja stabilizuje lot. Dzięki temu rzucone frisbee może przelecieć kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset metrów. Równie ciekawe i emocjonujące mogą być potyczki w golfa czy badmintona. Wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji i oczekiwań. Każdy może z łatwością znaleźć dyscyplinę, która będzie mu dawać przyjemność i satysfakcję.

Pisząc o rekreacji na świeżym powietrzu nie możemy zapomnieć o sportach wodnych, które cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, mimo iż nie należą do najtańszych i najbardziej dostępnych form aktywności. W naszym kraju szczególnie popularne jest żeglarstwo. Całe rzesze rodaków co rok wyruszają na Mazury i spędzają tygodnie na łódkach, pływając od portu do portu. Dodatkowo żeglarstwo jest doskonałym sposobem walki z astmą oskrzelową. Świeże powietrze i ruch nad wodą mają fantastyczne właściwości terapeutyczne. Rajem dla alergików jest jednak pobyt nad morzem. Wiatr, który tam wieje  codziennie, oczyszcza powietrze od pyłków i zanieczyszczeń. A będąc na wybrzeżu nie musimy ograniczać się do spacerów po plaży. Coraz bardziej popularne są w ostatnich latach takie dyscypliny, jak windsurfing (pływanie na specjalnej desce z przymocowanym do niej żaglem, więcej informacji na http://www.windsurfing.pl) czy kitesurfing (pływanie na desce z użyciem latawca, który kitesurfer trzyma na specjalnej uprzęży długimi linkami, więcej informacji na http://pl.wikipedia.org/wiki/Kitesurfing). Wachlarz możliwości jest oczywiście dużo szerszy – w Polsce istnieje już kilka wyciągów do nart wodnych i wakeboardu (http://www.e-wakeboard.pl) – m.in. w Szczecinku, Ostródzie, Lublinie i Augustowie. Dzienny karnet z wypożyczeniem sprzętu kosztuje zwykle około 100 złotych, a przyjemność i radość gwarantowana!

W ostatnich latach bardzo popularne stają się różne ekstremalne formy wypoczynku – wspinaczka, skoki spadochronowe, loty balonem, ekstremalna jazda na deskorolce i rowerze. Gwarantują one wysoki poziom adrenaliny, wiążą się bowiem z przełamaniem wrodzonego uczucia lęku. Dzięki temu szybko możemy się odstresować, zapomnieć o monotonii i codziennych problemach. Niestety, te formy rekreacji niosą ze sobą dość duże ryzyko kontuzji. Na dodatek nie wszyscy powinni ich próbować – zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych i psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.

Powyższy, krótki poradnik nie wyczerpuje tematu, jest jedynie pewną propozycją dla Was – Drodzy Paneliści – na urozmaicone i aktywne spędzanie wolnego czasu. Pamiętajmy, że dzięki ruchowi na świeżym powietrzu nie tylko dbamy o własną kondycję i zdrowie, ale także rozwijamy się, poznajemy nowych ludzi czy miejsca. A to ma ogromne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, pozwala nam odstresować się i odreagować codzienne trudy. Mamy ogromną nadzieję, iż w ten sposób zachęciliśmy Was do wyjścia na zewnątrz i skorzystania z pięknej, wiosennej aury!


Listy od Was

Drodzy Paneliści - jesteśmy Wam wdzięczni za wszystkie nadesłane listy. Są one dla nas źródłem inspiracji i najlepszym podziękowaniem za przygotowanie dla Was kolejnego Biuletynu. W nawiązaniu do tematu oczyszczania organizmu z toksyn i zdrowego odżywiania napisała Pani Halina. Poniżej prezentujemy treść listu:

W związku z tematem oczyszczania ogranizmu i właściwego odżywiania proponuję teraz wiosną - to juz ostatni moment- zastosowanie cudownych swieżo wyrastających z ziemi liści i korzeni mniszka lekarskiego, oraz pokrzywy. Wykopujemy je oczwiście rosnące w odpowiedmim środowisku, jak najwięcej korzeni, bo maja podobno cudowną moc, oczyszczamy, płuczemy i wkładamy do wrzącej wody, gotujemy ok 5 min, pozostawiamy do naciągnięcia około 15 minut i pijemy te wodę, jej własciwości sa cudotworcze, nie będe sie rozpisywać, do tego trzeba także dodać cudownej, młodej miekkiej pokrzywy, wode wypić, a z pozostałych liści zrobić "szpinak", według swego gustu, cudownie smakuje, jadam to codziennie póki mój organizm sie nie nasyci, a wszystkim zainteresowanym życze także smacznego........ do tego wiosną sok z brzozy pozyskiwany we własnym zakresie, cudowna kuracja

z cieplutkim sercem Halina

Pan Michał proponuje natomiast temat przewodni kolejnego Biuletynu:

Witam!

Mam pomysł na temat biuletynu.
Nie pamiętam, czy te kwestie nie były niedawno poruszane na łamach Biuletynu, ale odważę się zaproponować temat pozyskiwania energii z różnych źródeł (tak szczególnie aktualny w obliczu katastrofy spowodowanej skażeniem powstałym w skutek awarii elektrowni atomowej i ujawnienia wcześniejszych incydentów). Mam także inną propozycję - temat wykorzystywania energii z alternatywnych (m. in. odnawialnych źródeł) i niskiej świadomości społeczeństw i rządów. Uważam, że sprawa jest trudna, gdyż część tzw. ekologicznych źródeł energii wywiera niekorzystny wpływ na miejsca w których się znajdują: swego czasu głośne były protesty związane z elektrowniami wiatrowymi, a obecnie często podnoszona jest kwestia odoru towarzyszącego biogazowniom. Może po prostu przy budowie instalacji ekologicznych trzeba oprócz entuzjazmu wykazywać rozsądek, żeby nie wysyłać nieopatrznie sygnału, że poszanowanie środowiska i zagospodarowanie odpadów muszą się wiązać z niewygodą.
Na szczęście obserwuję w swojej okolicy instalowanie kolektorów słonecznych służących do ogrzewania wody bieżącej, przez co mogę z optymizmem powiedzieć, że nasza świadomość w tym zakresie nie stoi w miejscu.
Pozdrawiam i liczę na kolejne artykuły wyróżniające się ambitnym podejściem do tematu.

Michał Wernicki

Jesteśmy ciekawi czy według Was to dobry pomysł i czy chcielibyście przeczytać na łamach Biuletynu „Twój Punkt Widzenia" o alternatywnych i odnawialnych źródłach energii. Jeżeli natomiast macie inne, ciekawe pomysły lub chcielibyście się z nami podzielić swoimi wątpliwościami czy uwagami, to zachęcamy Was to wysłania maila na adres pomoc@opinie.pl.W Newsletterze:

Taki jest świat – Aktywne formy spędzania wolnego czasu
Listy od Was
Czy wiesz, że...

Prawda czy fałsz - pytania

1. Produkcję Coca-Coli w Polsce rozpoczęto w 1957 roku.

2. Pelé jest jedynym piłkarzem na świecie, który ze swoją reprezentacją 3 razy zdobył Mistrzostwo Świata.

3. Stanowisko prezesa Microsoftu sprawuje Bill Gates.

4. Pierwszy w Polsce rezerwat przyrody powstał w 1927 roku dla ochrony cisów w Wierzchlesie na południowo-wschodnim krańcu Borów Tucholskich.

5. Rocznica urodzin Boba Marleya jest świętem narodowym Jamajki.


Czy wiesz, że...

Słowo swastyka wywodzi się z sanskrytu (język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii) i oznacza „przynoszący szczęście" (svasti - powodzenie, pomyślność, od su - dobry i asti - jest). Na skutek zaanektowania symbolu swastyki przez III Rzeszę, symbol ten czasami błędnie uważa się za znak germański. Swastyka występuje jednak na całym świecie (poza Australią) od pradawnych czasów. Do czasu hitleryzmu i potwornych zbrodni II Wojny Światowej symbol ten niósł ze sobą pozytywne skojarzenia i był powszechnie używany w Europie, m.in. na gruncie wojskowym. Znajdował się m.in. w oznaczeniach fińskich sił pancernych, był umieszczany na łotewskich samolotach bojowych, a także na oznakach polskich jednostek podhalańskich. Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności.


Prawda czy fałsz - odpowiedzi

1. Fałsz. W 1957 roku Coca-Cola została zaprezentowana na Targach Poznańskich, a produkcja tego napoju w Warszawie rozpoczęła się dopiero w 1972 roku.

2. Prawda. Brazylijczyk dokonał tego w 1958, 1962 i 1970 roku.

3. Fałsz. Prezesem Microsoftu jest od 2000 roku Steve Ballmer.

4. Fałsz. Rezerwat w Wierchlesie został założony w 1827 roku.

5. Prawda. Co roku 6-ego lutego Jamajczycy celebrują Dzień Boba Marleya.


Twój Punkt Widzenia Newsletter
Interaktywny Instytut Badań Rynkowych Sp. z o.o.
ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa
tel. (prefix) (0 22) 874 41 00


Masz problem z poprawnym wyświetleniem newslettera? Kliknij tutaj, aby otworzyć go w Twojej przeglądarce.

Powyższa wiadomość została wysłana przez system prenumeraty elektronicznej serwisu www.opinie.pl.
Jeśli nie chcesz otrzymywać naszego newslettera, kliknij na ten link, aby automatycznie wypisać się z naszej bazy danych: WYPISANIE